Hospicjum im. Piotra Króla

Strona główna » Wolontariat

„Każdy ma coś, co może dać innym”

Barbara Bush

Każdy człowiek ma jakąś wartość, jakąś wiedzę, jakąś umiejętność, jakąś pasję, jakąś osobowość, którą może wykorzystać do pomocy innym ludziom. Nie musisz być bogaty, sławny, wykształcony czy utalentowany, żeby być wolontariuszem. Wystarczy, że masz chęć i serce do niesienia dobra. Każdy może znaleźć coś, co go cieszy i co może sprawić radość innym. Nie ma znaczenia, jak duże czy małe jest to, co dajesz. Ważne jest, że dajesz z siebie i że robisz to z miłością.

Wolontariat jest nierozerwalnie wpisany w powstanie naszego Hospicjum. To piękna idea, którą chcemy rozwijać, bo to, co wspólnie już zrobiliśmy pokazuje, że warto!

Jeśli więc chcesz pomagać innym, bo czerpiesz z tego radość i satysfakcję, pragniesz rozwijać swoje umiejętności i uczyć się nowych rzeczy, a ponadto chcesz czuć, że Twoje działania mają sens – zapraszamy Cię do wspólnego działania! Bądź częścią tego, co dobre, wartościowe i bezcenne – wolontariatu w Hospicjum im. Piotra Króla.

Jak to działa?

Przeczytaj Regulamin i Kodeks etyki wolontariusza, następnie opisy zespołów i zdecyduj, do którego z nich chcesz dołączyć.

Wypełnij i wyślij Kartę zgłoszenia kandydata na wolontariusza. To czas i miejsce na Twój wybór. Pamiętaj, że możesz wybrać jedną, dwie lub nawet wszystkie trzy opcje. Ważne, by Twoja decyzja była przemyślana i odpowiedzialna. Nie zapomnij podpisać zgód na przetwarzanie Twoich danych osobowych, a jeśli jesteś osobą niepełnoletnią, poproś rodziców, by je podpisali.

Poczekaj na odpowiedź mailową lub telefon od koordynatora wolontariatu, który owszem – grafik ma wypełniony po brzegi, ale zrobi wszystko, by jak najszybciej skontaktować się z Tobą.

Jeśli wspólnie dotrzemy do tego miejsca, to podpisujemy Porozumienie!

Pamiętaj! Gdy decydujesz się na wolontariat towarzyszący, podpisanie umowy poprzedza szkolenie oraz rozmowa z psychologiem i koordynatorem wolontariatu. Każdy nowy wolontariusz to ogromna radość dla nas wszystkich, jednak dbałość o dobrostan i komfort Podopiecznych Hospicjum jest naszym priorytetem.

Masz pytania? Skontaktuj się z naszym koordynatorem wolontariatu – napisz do nas na adres wolontariat@hospicjumpk.pl lub zadzwoń pod numer: 693 390 903.

Zespół wolontariuszy towarzyszących

Jesteś w wieku 18+? Twoje zdrowie pozwala na wolontariat przy łóżku podopiecznego hospicjum? Spełniasz się w relacjach z drugim człowiekiem i masz na nie minimum 2 godziny tygodniowo? Zapraszamy do Zespołu Wolontariuszy Towarzyszących, którzy niosą bezpośrednią pomoc i wsparcie podopiecznym hospicjum oraz ich rodzinom. Zawsze wyniknie ona z aktualnych potrzeb. Może się więc zdarzyć, że spędzicie wspólny czas na rozmowie, czytaniu, albo w ogrodzie. Czy być i milczeć wspólnie to też wolontariat. Tak, jak najbardziej. A czy kawa z członkami rodziny podopiecznego też? Oczywiście, to też wolontariat!

Już zapewne czujesz, że to nie jest najłatwiejszy rodzaj wolontariatu, ale pamiętaj – stanowimy zespół. Zapewniamy szkolenia obejmujące najważniejsze tematy, z którymi spotykamy się w hospicjum. Ponadto, zawsze możesz liczyć na wsparcie koordynatora wolontariatu i innych wolontariuszy.

Doświadczeni wolontariusze mówią, że w hospicjum dostajesz więcej, niż dajesz. Jeśli chcesz się przekonać – zapraszamy do zespołu.

Zespół wolontariuszy akcyjnych

W tym zespole może działać każdy po ukończeniu 13 roku życia (osoby w wieku od 13 do 16 lat – z dorosłym opiekunem, a osoby w wieku od 16 do 18 lat – za zgodą rodziców/opiekunów prawnych).

Kogo poszukujemy? Osób zorientowanych na cel, zorganizowanych, lubiących pracę w grupie, dobrze odnajdujących się w „twórczym chaosie”, który czasem towarzyszy nam podczas organizacji wydarzeń. Jeśli jesteś wulkanem energii, szybka akcja – reakcja nie jest Ci obca i rozumiesz, że działając wspólnie, stajesz się współodpowiedzialny, to zapewne dobrze odnajdziesz się w tym zespole. Chcesz wziąć udział w organizacji takich dużych wydarzeń jak Pola Nadziei, Głosy dla Hospicjum, Bieg Nadziei? A może najlepiej sprawdzisz się organizując wydarzenie w samym hospicjum? Masz pomysł na działanie? Świetnie! Tu odnajdziesz ludzi podobnych do Ciebie!

Zespół wolontariuszy kompetencyjnych

Do tego zespołu poszukujemy osób pełnoletnich, które chcą dzielić się swoim doświadczeniem, wiedzą, pasją. Mamy mnóstwo pomysłów na zaangażowanie w działanie właśnie Ciebie. Jesteś grafikiem, robisz piękne zdjęcia, masz wiedzę, którą chcesz się podzielić? A może grasz na instrumencie, śpiewasz, malujesz lub dobrze czujesz się w pracach w ogrodzie? Możemy wymieniać długo, bo ilu nas, tyle pasji i doświadczeń.

Chcesz coś dać od siebie? Czujesz, że nie możesz przeznaczyć na działanie zbyt dużo czasu, ale masz umiejętność lub pasję, którą chcesz się podzielić? To miejsce jest właśnie dla Ciebie!

A co my dajemy tobie?

  • pisemne zaświadczenie o odbywaniu przez Ciebie wolontariatu, w tym o zakresie Twojej pracy i liczbie przepracowanych godzin
  • na Twoją prośbę wystawimy pisemną opinię na temat Twojego wolontariatu
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, a jeśli współpracujesz z nami jako wolontariusz towarzyszący – również od odpowiedzialności cywilnej
  • szkolenia wstępne w zakresie koniecznym do wykonywania wolontariatu dla kandydatów na wolontariuszy towarzyszących
  • opiekę i wsparcie koordynatora wolontariatu na każdym etapie Twojego zaangażowania

Numery kont bankowych

Dla przelewów w PLN

BS 94 9085 0002 0000 0000 4428 0001

BGŻ 81 2030 0045 1110 0000 0236 6320

BZ WBK 69 1090 1418 0000 0001 1927 8405

PEKAO SA 94  1240 6609 1111 0010 4607 6044

PKO BP 33 1020 4160 0000 2002 0146 9477

Dla przelewów walutowych w EUR

PEKAO SA PL 74 1240 6609 1978 0010 4611 2885

SWIFT  – PKOPPLPW