Hospicjum im. Piotra Króla

Strona główna » FAQ

Pacjent trafia do hospicjum na podstawie skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub innej placówki specjalistycznej – z poradni lub oddziału szpitalnego, po zakończeniu leczenia przyczynowego.

Zgodę na pobyt w hospicjum i objęcie Pacjenta opieką paliatywną wyraża i podpisuje Pacjent. W przypadku, gdy Pacjent jest niezdolny do wyrażenia swojej woli, zgodę podpisuje Rodzina/Opiekun prawny.

Pobyt w hospicjum jest dla Pacjenta bezpłatny. Jako Oddział Medycyny Paliatywnej Średzkiego Szpitala Serca Jezusowego zapewniamy osobom ubezpieczonym bezpłatną opiekę na podstawie kontraktu zawartego z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pacjenci korzystający z opieki w hospicjum nie tracą swojej emerytury czy innych świadczeń, do których mają prawo.

Na pobyt w naszym hospicjum Chory oczekuje najczęściej od kilku do kilkunastu dni. Z uwagi na bezpłatny charakter świadczeń obowiązuje kolejka przyjęć. W myśl etycznych założeń ruchu hospicyjnego każdy ma dostęp do godnej opieki u schyłku życia – niezależnie od zajmowanej pozycji, zasobności portfela i znajomości. W przypadku hospicjów nie obowiązuje rejonizacja.

Opieka medyczna udzielana w hospicjum przez lekarzy, pielęgniarki, opiekunów medycznych, rehabilitantów i fizjoterapeutów skupia się na poprawie komfortu życia i łagodzeniu dolegliwości (takich, jak m.in.: ból, duszność, lęk, niepokój, pobudzenie, brak apetytu, utrata masy ciała, wyniszczenie nowotworowe, neuropatia, nudności, wymioty, zaparcia, biegunki, odleżyny i inne), a nie na usuwaniu przyczyny, jak dzieje się to w pozostałych oddziałach szpitalnych. W ramach opieki hospicyjnej Pacjentowi i Jego Rodzinie przysługuje pomoc psychologiczna oraz wsparcie duchowe i posługa wolontariuszy towarzyszących.

Decyzja zawsze powinna być podjęta po rozmowie Chorego, członków Rodziny i lekarza. Warto przeprowadzić taką rozmowę stosunkowo wcześnie, na etapie kiedy Chory ma wybór, czy chce skorzystać z opieki hospicjum, czy jeszcze poczekać z tą decyzją.

Wczesne rozpoczęcie opieki paliatywno-hospicyjnej pozwala też na zaplanowanie odpowiedniego leczenia objawów choroby oraz zbudowanie relacji pełnych zaufania między Chorym, Jego Rodziną i zespołem opiekuńczym.

Opieką paliatywną w hospicjum mogą być objęci Pacjenci z następującymi chorobami:

  • nowotwory- C00-D48,
  • choroby wywołane przez wirus HIV- B20-B24,
  • następstwa chorób zapalnych obejmujące ośrodkowy układ nerwowy- G09,
  • układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy- G10-G13,
  • niektóre rodzaje niewydolności oddechowej- J96,
  • kardiomiopatia (choroba mięśnia sercowego) – I42-I43,
  • owrzodzenia odleżynowe – L89,
  • stwardnienie rozsiane- G35.

(zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 12 czerwca 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej)

Hospicjum nie oferuje badań diagnostycznych i procedur przewidzianych dla procesu aktywnego przyczynowego leczenia Pacjenta. Nie są one finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a ich zlecanie, organizowanie, przeprowadzanie nie leży w zakresie medycyny paliatywnej oferowanej przez hospicjum.

W hospicjum jest zapewniona opieka duchowa w obrządku rzymsko-katolickim. W przypadku pozostałych wyznań hospicjum jest otwarte na posługę osób duchownych, których wizyty organizowane są przez Rodzinę Pacjenta lub samego Pacjenta. W kontakcie z duchownym może pomóc wolontariusz towarzyszący, jeśli jest taka potrzeba.

  • skierowanie lub kod skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego do Oddziału Medycyny Paliatywnej (kod: 4180)
  • ankieta wypełniona przez lekarza kierującego,
  • dokument tożsamości z numerem PESEL,
  • dotychczasowa dokumentacja medyczna i wyniki badań,
  • kopia orzeczenia o niepełnosprawności, jeśli pacjent takie orzeczenie posiada,
  • deklaracja świadomości czym jest hospicjum, podpisana przez Pacjenta (w przypadku, gdy Pacjent jest niezdolny do wyrażenia swojej woli, zgodę podpisuje Rodzina/Opiekun prawny).

Pacjent przyjęty do hospicjum powinien być zaopatrzony w przybory i artykuły higieniczne oraz pozostałe przydatne rzeczy (np. kubek, sztućce, rzeczy osobiste) w takim samym zakresie, jak w przypadku przyjęcia na każdy inny oddział szpitalny.

Wykaz leków stosowanych przed przyjęciem do hospicjum został wskazany przez lekarza prowadzącego w ankiecie, o której mowa w pyt. 10. Na tej podstawie, o dalszym postępowaniu farmakologicznym decyduje lekarzem przyjmujący do hospicjum.

Do Państwa dyspozycji w naszym hospicjum, poza 16 przestronnymi pokojami (dwunastoma jednoosobowymi i czterema dwuosobowymi), w większości z możliwością bezpośredniego wyjścia do ogrodu, wyposażonymi m.in. w łazienki dla osób z niepełnosprawnością ruchową, telewizor, rozkładaną sofę, szafy, stół i krzesła, jest:

  • Strefa rodzinna – przestrzeń przeznaczona dla Pacjentów, Ich Rodzin i Wolontariuszy z w pełni wyposażoną kuchnią, biblioteczką i telewizorem,
  • Pokój ciszy – miejsce, w którym Rodziny Chorych mogą w samotności wyciszyć się i odpocząć. Tu również można porozmawiać z psychologiem,
  • Kaplica dostępna 24 godziny na dobę. Odbiór audio-video kaplicy udostępniony jest na jednym z kanałów telewizyjnych.

W naszym hospicjum przy łóżkach Pacjentów posługują odpowiednio przeszkoleni wolontariusze towarzyszący. Ich zadaniem jest niesienie wsparcia i pomocy Podopiecznym, polegającej na towarzyszeniu, organizowaniu czasu wolnego itp.

Nie. Myśl o hospicjum to przede wszystkim wyraz troski i chęć zapewnienia opieki nad członkiem rodziny, który zakończył leczenie przyczynowe, a łagodzenie skutków choroby jest w warunkach domowych bardzo utrudnione lub niemożliwe. Decyzja o skorzystaniu z opieki hospicyjnej wypływa najczęściej z chęci zapewnienia Bliskiemu fachowej, skutecznej pomocy. Wątpliwości i dyskomfort, które czasem odczuwamy, mogą wynikać również z tego, że Rodzina Chorego obawia się przyznać przed światem, iż sama nie jest w stanie zapewnić fachowej opieki medycznej. Hospicjum to też życie, bliskość i przede wszystkim pomoc.

Nie. Pacjent przy przyjęciu do opieki hospicyjnej (zarówno domowej, jak i stacjonarnej) musi podpisać zgody: na opiekę, przetwarzanie danych osobowych i inne (w przypadku ubezwłasnowolnienia Pacjenta zgody te podpisuje Rodzina/opiekun prawny). Wobec tego niemożliwe jest, aby się nie dowiedział. Poza tym, rozmowa z Chorym o Jego zbliżającym się pobycie w hospicjum to wyraz troski o Jego dobrostan psychiczny.

Przede wszystkim warto wyjaśnić czym hospicjum jest, a czym nie jest. Hospicjum oznacza opiekę medyczną skupioną na poprawie komfortu życia i łagodzeniu dolegliwości, wsparcie psychologiczne i duchowo-socjalne. Hospicjum nie jest „umieralnią”. Warto również zaznaczyć, że z każdej formy opieki można zrezygnować w dowolnym momencie.

Tak, członek Rodziny/opiekun może być z Pacjentem w hospicjum cały czas. To ważne, by Pacjent był otoczony wsparcie swoich najbliższych. Jeśli członek Rodziny/opiekun podejmie decyzję o pozostaniu w hospicjum na noc, informuje o tym fakcie personel.

Nie ma wyznaczonych godzin, w których można odwiedzać Pacjentów. Można przyjść o każdej porze, biorąc pod uwagę rytm dnia Pacjenta, Jego przyzwyczajenia i samopoczucie.

Tak, dzieci mogą przychodzić w odwiedziny. Decyzję o tym, czy dziecko jest gotowe na taką wizytę, podejmują rodzice dziecka/opiekunowie prawni.

Tak, jest taka możliwość. Informacja o stanie Pacjenta zostanie przekazana telefonicznie wyłącznie osobie upoważnionej/osobom, które zostały upoważnione formalnie podczas przyjęcia Pacjenta do hospicjum.

Przekaż darowiznę

Numery kont bankowych

Dla przelewów w PLN

BS 94 9085 0002 0000 0000 4428 0001

BGŻ 81 2030 0045 1110 0000 0236 6320

BZ WBK 69 1090 1418 0000 0001 1927 8405

PEKAO SA 94  1240 6609 1111 0010 4607 6044

PKO BP 33 1020 4160 0000 2002 0146 9477

Dla przelewów walutowych w EUR

PEKAO SA PL 74 1240 6609 1978 0010 4611 2885

SWIFT  – PKOPPLPW