Edukacja hospicyjna to działalność mająca na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat opieki paliatywnej i hospicyjnej nad osobami nieuleczalnie chorymi i umierającymi. Edukacja hospicyjna pomaga budować społeczną akceptację i wsparcie dla idei opieki paliatywnej i hospicyjnej. To również proces kształtowania postaw, umiejętności i wiedzy dotyczącej opieki nad osobami nieuleczalnie chorymi i umierającymi, a także wsparcia dla ich rodzin i bliskich.
Nasze działania edukacyjne to przede wszystkim warsztaty dla młodzieży, spotkania edukacyjne oraz szkolenia dla kandydatów na wolontariuszy towarzyszących podopiecznym hospicjum.
spotkania i warsztaty edukacyjne
Celem spotkań i warsztatów edukacyjnych, w tym tych skierowanych do młodzieży szkolnej jest uświadomienie istnienia i znaczenia opieki paliatywnej i hospicyjnej jako formy pomocy ludziom w sytuacji terminalnej, a także rozwijanie empatii, szacunku i tolerancji wobec cierpienia, choroby i śmierci.
Prowadzimy również praktyczne warsztaty przygotowujące młodzież do efektywnego działania podczas organizowanych przez Stowarzyszenie Pól Nadziei.
Szkolenia dla wolontariuszy towarzyszących
Celem szkoleń jest jak najlepsze i jak najbardziej kompleksowe przygotowanie osób chcących posługiwać bezpośrednio podopiecznym hospicjum. Podczas szkoleń przekazywana jest między innymi podstawowa wiedza o objawach, leczeniu i łagodzeniu bólu u osób nieuleczalnie chorych. Przyszli wolontariusze przygotowywani są do niesienia pomocy i wsparcia osobom korzystającym z opieki paliatywnej w hospicjum i ich rodzinom.