Jak to się zaczęło?
Opiekę paliatywną zaczęto traktować jako osobną specjalność medyczną od połowy lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Jej elementem jest medycyna paliatywna.
Określenie „paliatywny” wywodzi się od łacińskiego słowa paliatus (okryty płaszczem), co w kontekście medycznym oznacza: skrywający, łagodzący przykre oznaki choroby, uśmierzający.
Z kolei słowo „hospicyjny” wywodzi się od nazwy ruchu hospicyjnego sięgającego swymi korzeniami tradycji pogańskich. Łacińskie słowo hospes oznaczało początkowo osobę udzielającą gościny. W średniowieczu zaczęto je wiązać z formą schronienia dla podróżnych, często chorych, wymagających opieki i pielęgnacji. Ideę tę wraz z nazwą przejęła po II Wojnie Światowej angielska pielęgniarka Cicely Saunders, która stworzyła pierwszą nowoczesną placówkę hospicyjną Hospicjum św. Krzysztofa w Londynie.
Od tego czasu ruch hospicyjny zaczął rozwijać się dynamicznie. W kręgach zainteresowanych jego rozwojem rozpowszechniano pogląd, że umierających pacjentów należy traktować „całościowo” – holistycznie. Do zasad medycyny paliatywnej stopniowo wprowadzano doświadczenia z zakresu farmakologii, onkologii, chirurgii, anestezjologii i praktyki ogólnej.
Od tego czasu komfort i uwolnienie od bólu oraz przykrych dolegliwości mają takie samo znaczenie jak procedury diagnostyczne i terapeutyczne.
Cele opieki paliatywnej
- poprawa jakości życia chorych, osiągana poprzez łagodzenie cierpienia fizycznego, duchowego i społecznego
- aktywizacja do możliwie pełnego życia, pomimo postępu choroby
- uczynienie godnym ostatniego okresu życia chorego
- wspomaganie najbliższych w ich wysiłku towarzyszenia tym, którzy zbliżają się do kresu życia
- pomoc w przeżyciu okresu żałoby
Warunki świadczeń paliatywnych
- stacjonarne – w hospicjum stacjonarnym lub na oddziale medycyny paliatywnej
- domowe – w hospicjum domowym dla dorosłych lub dla dzieci do ukończenia 18. roku życia
- ambulatoryjne – w poradni medycyny paliatywnej
- perinatalna opieka paliatywna w ośrodku diagnostyki prenatalnej, w ośrodku kardiologii prenatalnej, w zakładzie genetyki, w poradni medycyny paliatywnej, w hospicjum domowym dla dzieci lub w hospicjum stacjonarnym
Dla kogo opieka paliatywna?
Z opieki paliatywno-hospicyjnej, na podstawie skierowania od lekarza korzystają najczęściej osoby cierpiące z powodu nieuleczalnej, postępującej choroby – głównie nowotworowej – w jej schyłkowym stadium, a więc z krótszą (liczoną tygodniami, rzadziej miesiącami) prognozą dalszego trwania życia, po zakończeniu leczenia przyczynowego.
Procedura przyjęcia do Hospicjum im. Piotra Króla – TUTAJ