Home

TRZEBA COŚ BUDOWAĆ TRZEBA COŚ PO SOBIE ZOSTAWIĆ
mawiał Piotr Król, współwłaściciel firmy Knott Polska, człowiek, który zjednywał sobie ludzi swoją otwartością, optymizmem i radością. Przegrał walkę z chorobą nowotworową na początku 2012 roku. Zmarł
w Niemczech, na oddziale paliatywnym szpitala w Traunstein, gdzie do końca mogli przebywać z nim bliscy. To był pouczający, wspólnie spędzony czas – życie chorego godne aż do końca oraz pełne empatii i fachowości wsparcie dla jego bliskich ze strony lekarzy, pielęgniarek
i osoby duchownej.

Po odejściu Piotra, żona Barbara wraz z grupą przyjaciół postanowiła założyć stowarzyszenie i podjąć starania o budowę hospicjum w Środzie Wielkopolskiej. Członkowie stowarzyszenia sformułowali misję swych działań, która głosi: „chcemy nieść pomoc Osobom w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej oraz wspierać ich Bliskich. W działaniu kierujemy się szacunkiem, tolerancją i uczciwością. Upowszechniamy prawdę, że hospicjum to też życie.”

NIE UMIERAJ, NIE ODCHODŹ, JESZCZE OKAŻĘ CI SERCE
Stowarzyszenie buduje hospicjum, którego fundamentami będą: koncentracja na chorym i jego bliskich oraz wszechstronna opieka medyczna, duchowa i psychologiczna. Będzie to miejsce godnego życia do końca, z ulubionym zapachem i melodią, jeśli takie będzie życzenie chorego. W hospicjum będzie się liczyć człowiek, nikt nie da tam odczuć, że szkoda dla chorego łóżka i leków, bo i tak umrze. To miejsce, gdzie opieka obejmie także bliskich chorego.

MUSI BYĆ JAK W DOMU
deklarował personel w szpitalu w Traunstein, a będzie tak również w Środzie Wielkopolskiej. W projekcie budowlanym zaplanowano przestronne, jasne pokoje, z możliwością bezpośredniego wyjścia do ogrodu, wyposażone m.in. w łazienki dla niepełnosprawnych, rozkładany tapczan, telewizor, radio z odtwarzaczem CD. Ponadto do użytku chorych i ich rodzin będzie pokój dzienny, aneks kuchenny i pokój ciszy, gdzie w zależności od potrzeby można się będzie wypłakać, zrelaksować, medytować czy modlić.

BUDOWA HOSPICJUM
Całość prac budowlanych została rozłożona na 4 fazy, a koszt realizacji pierwszej z nich (oddział stacjonarny – 14 łóżek) szacuje się na 4 763 538, 28 zł (bez wyposażenia) wg następujących etapów:

I. Roboty ziemne i fundamentowe 497 079,47 zł
II. Stan surowy otwarty 889 055,62 zł
III. Stolarka okienna i drzwiowa 341 857,21 zł
IV. Instalacje sanitarne wewnętrzne 1 042 485,27 zł
V. Instalacje sanitarne zewnętrzne 503 629,26 zł
VI. Instalacje elektryczne 522 563,40 zł
VII. Wykończenie wewnętrzne 847 620,28 zł
VIII. Elementy zewnętrzne 119 247,77 zł

Do tej pory dzięki darczyńcom, stowarzyszenie zrealizowało etapy I-III. Rozpoczęto prace etapu IV i VI (instalacje wewnętrzne).

DZIĘKUJEMY ZA KAŻDĄ POMOC
Hospicjum będzie działało na zasadach non-profit, będzie bezpłatne dla pacjentów, a jedynym kryterium przyjęcia będzie opinia lekarza o stanie zdrowia chorego i jego sytuacja osobista. Realizacja tak ambitnego i kosztownego przedsięwzięcia będzie możliwa tylko dzięki pomocy i wspólnym działaniom wielu osób dobrej woli.

 

Dodaj komentarz